2019 Champions

2019-Champions

TrophyDisciplineWinner
 Angles TrophyExpert Trials ChampionBen Hemingway
Leon Cooper TrophyIntermediate Trials ChampionLouis Haley
Quince Rose BowlNovice Trials ChampionWilliam Tolson
Yorkshire Centre TrophyClubman A Champion TrialsAndrew Jackson
Yorkshire Centre TrophyClubman B Champion TrialsHoward gulley
Neville Crowther TrophyYouth A Class Champion TrialsHarry Hemingway
Jack Cleaver TrophyYouth B Class Champion TrialsGeorge Hemingway
C Class TrophyYouth C Class ChampionWilliam Sager
WA Hart TrophySidecar Trials Champion
Yorkshire Centre TrophyChampionship Enduro
Yorkshire Centre TrophyExpert Enduro Champion
Yorkshire Centre TrophyClubman Enduro Champion
Yorkshire Centre TrophySprotsman Enduro Champion
Worsnop TrophyMain Road Trials
Stanley Cox SalverAll Rounder Under 21Charlie Smith
Cliff Jessop AwardAll Rounder Under 17Harry Hemingway
Arnold Moore TrophyTrials ClubYeadon Guiseley
Frank Fletcher TrophySpeed Club
H.C. Whittemere TrophyMain Road Trials Club
Jack Wood TrophyFurtherance of AccessRichmond MCC - Scott Trial
Ron Winterburn TrophyBest Yorkshire Centre Rider in Scottish Six Day TrialJames Dabill
Centre Team Champions Trials
TrophyDiscipline
Haggas ShieldOverall WinnerYeadon Guiseley
Sam Yeadon, Dan & Ben Hemingway
Ripon Motor Club TrophyBest Expert TeamYeadon Guiseley
Tom Rushton, Jamie Stephenson, Aran Drachenburg
Silchrome TrophyBest Intermediate TeamYeadon Guiseley
Louis Haley, Danny Cockshot
Thomas Housecroft
Green Goddess TrophyBest Novice TeamRichmond MCC
Robert Weatherill, Ryan Brown, Aldis Blacker
Robert Bland TrophyBest Clubman A TeamHuddersfield Falcons
Andrew Jackson, Martin Beardsell, Ian Blackburn
Leon Cooper TrophyBest Clubman B TeamWetherby
Philip Hammond, Neil Gaunt, Robert Hardisty
West Yorkshire Champions
TrophyDisciplineWinner
Halifax ShieldOverall Points Club TrialsYeadon Guiseley
Jefferies ShieldTrials ClubYeadon Guiseley
Ernest Brown TrophyIndividual Points TrialsCharlie Smith
Tom Ellis TrophyExpert Champion TrialsDan Hemingway
Richardson TrophyIntermediate Champion TrialsThomas Housecroft
Jack Hart TrophyNovice Champion TrialsCharlie Smith
WYC TrophyClubman A TrialsAndrew Jackson
WYC TrophyClubman B TrialsMark Chippendale
WYC A Class TrophyYouth A Champion TrialsHarry Hemingway
WYC B Class TrophyYouth B Champion TrialsGeorge Hemingway
Bob Lister TrophyYouth C Class Champion TrialsCharlie petty
Other Centre Awards
TrophyDisciplineName
Tommy Wortley TrophyBest Expert in Centre National TrialsRichard Sadler
Lister TrophyBest Intermediate in Centre National TrialsThomas Housecroft
Wrays TrophyBest Novice in Centre National TrialsTom Middleton
Bob Whiteman TrophyBest Centre Club in The National Rally
Rob Fitton TrophyBest Centre Resident Road Racer
Leon Cooper Clubman’s TrophyBest Centre Resident in Clubman Road Racer
JW Edge TrophyBest Centre Resident in Manx GP