Champions

2018 Champions

Congratulations to all our Champions

TrophyDisciplineWinner
 Angles TrophyExpert Trials ChampionDanny Gamble
Leon Cooper TrophyIntermediate Trials ChampionLouis Haley
Quince Rose BowlNovice Trials ChampionWilliam Tolson
Yorkshire Centre TrophyClubman A Champion TrialsJamie Stephenson
Yorkshire Centre TrophyClubman B Champion TrialsHoward Gulley
Neville Crowther TrophyYouth A Class Champion TrialsCharlie Smith
Jack Cleaver TrophyYouth B Class Champion TrialsHenry Stephenson
C Class TrophyYouth C Class ChampionCharlie Crossland
Stanley Cox SalverAll Rounder Under 21Gabby Whitham
Cliff Jessop AwardAll Rounder Under 17Lucy Ayrton
Arnold Moore TrophyTrials ClubYeadon Guiseley
Frank Fletcher TrophySpeed Club
H.C. Whittemere TrophyMain Road Trials Club
Jack Wood TrophyFurtherance of AccessRichmond Motor Club - Scott Trial
Ron Winterburn TrophyBest Yorkshire Centre Rider in Scottish Six Day TrialDoug Lampkin
Centre Team Champions Trials
TrophyDiscipline
Haggas ShieldOverall WinnerYeadon Guiseley
Martin Crosswaite, Ben Hemingway, Sam Yeadon
Ripon Motor Club TrophyBest Expert TeamRichmond MCC
Jonathan Richardson, James `Stones, Rob Waite
Silchrome TrophyBest Intermediate TeamHuddersfield Falcons
Gavin Black, William Tolson, Ben Robinson
Green Goddess TrophyBest Novice Team
Robert Bland TrophyBest Clubman A TeamYeadon Guiseley
Michael Benn, Paul Gravestock, Paul Jackson
Leon Cooper TrophyBest Clubman B TeamHorsforth MCC
Tom Green, Steve Fowler, Howard Gulley
West Yorkshire Champions
TrophyDisciplineWinner
Halifax ShieldOverall Points Club TrialsYeadon Guiseley
Jefferies ShieldTrials ClubYeadon Guiseley
Ernest Brown TrophyIndividual Points TrialsLouis Haley
Tom Ellis TrophyExpert Champion TrialsDanny Gamble
Richardson TrophyIntermediate Champion TrialsLouis Haley
Jack Hart TrophyNovice Champion TrialsWilliam Tolson
WYC TrophyClubman A TrialsAndrew Jackson
WYC TrophyClubman B TrialsHoward Gulley
WYC A Class TrophyYouth A Champion TrialsGuy Stones
WYC B Class TrophyYouth B Champion TrialsHarry Hemingway
Bob Lister TrophyYouth C Class Champion TrialsGeorge Hemingway
Other Centre Awards
TrophyDisciplineName
Tommy Wortley TrophyBest Expert in Centre National TrialsRichard Sadler
Lister TrophyBest Intermediate in Centre National TrialsThomas Housecroft
Wrays TrophyBest Novice in Centre National TrialsJack Harker
Bob Whiteman TrophyBest Centre Club in The National Rally
Rob Fitton TrophyBest Centre Resident Road RacerBill Swallow
Leon Cooper Clubman’s TrophyBest Centre Resident in Clubman Road Racer
JW Edge TrophyBest Centre Resident in Manx GP
Close Menu