2018 Champions

DisciplineTrophyWinner
Trials – Centre
ExpertAngles TrophyDanny Gamble
IntermediateLeon Cooper TrophyLouis Haley
NoviceQuince Rose BowlWilliam Tolson
Yorkshire Centre TrophyClubman A Champion Jamie Stephenson
Yorkshire Centre TrophyClubman B Champion Howard Gulley
Neville Crowther TrophyYouth A Champion Charlie Smith
Jack Cleaver Trophy
Youth B Champion Henry Stephenson
C Class TrophyYouth C ChampionCharlie Crossland
WA Hart TrophySide car
Trials – Team Trial
Haggas ShieldOverall Winning TeamYeadon Guiseley
Martin Crosswaite, Ben Hemingway, Sam Yeadon
Ripon Motor Club Trophy1st Experts TeamRichmond MCC
Jonathan Richardson, James Stones, Rob Waite
Silchrome Trophy1st Intermediate TeamHuddersfield Falcons
Gavin Black, William Tolson, Ben Robinson
Green Goddess Trophy1st Novice TeamNo team finished
Robert Bland Trophy1st Clubman A TeamYeadon Guiseley
Michael Benn, Paul Gravestock, Paul Jackson
Leon Cooper Trophy1st Clubman B TeamHorsforth MCC
Tom Green, Steve Fowler, Howard Gulley
Centre – Other Awards
Arnold Moore TrophyMost Points in Centre TrialsYeadon Guiseley
Frank Fletcher TrophySpeed Club
H.C. Whittemere TrophyMain Road Trials Club
Jack Wood TrophyFurtherance of Access
Ron Winterburn TrophyBest Yorkshire Centre Rider in Scottish Six Day TrialDougie Lampkin
Worsnop TrophyMain Road Trials
Stanley Cox SalverAll Rounder Under 21
Cliff Jessop AwardAll Rounder Under 17
Tommy Wortley TrophyBest Expert in Centre National Trials
Lister TrophyBest Intermediate in Centre National Trials
Wrays TrophyBest Novice in Centre National Trials
Bob Whiteman TrophyBest Centre Club in The National Rally
Rob Fitton TrophyBest Centre Resident Road Racer
Leon Cooper Clubman’s TrophyBest Centre Resident in Clubman Road Racer
JW Edge TrophyBest Centre Resident in Manx GP
Enduro – Centre
Yorkshire Centre TrophyExpert Enduro Champion
Yorkshire Centre TrophyClubman Enduro Champion
Yorkshire Centre TrophySportsman Enduro Champion
Trials _West Yorkshire
Tom Ellis Trophy1st ExpertDanny Gamble
Richardson Trophy1st IntermediateLouis Haley
Jack Hart Trophy1st NoviceWilliam Tolson
WYC  Trophy1st Clubman AAndrew Jackson
WYC  Trophy1st Clubman BHoward Gulley
WYC A Class Trophy1st A YouthGuy Stones
WYC B Class Trophy1st B YouthHarry Hemingway
Bob Lister Trophy1st C YouthGeorge Hemingway
Halifax ShieldOverall Points Club TrialsYeadon Guiseley
Jefferies Shield1st Trials ClubYeadon Guiseley
Ernest Brown TrophyIndividual Points Trials

January 13th, 2019 by skyrakess