2016-Champions

TrophyDisciplineWinner
 Angles TrophyExpert Trials ChampionDan Thorpe
Leon Cooper TrophyIntermediate Trials ChampionSam Johnson
Quince Rose BowlNovice Trials ChampionLouis Haley
Yorkshire Centre TrophyClubman A Champion TrialsNigel Crowther
Yorkshire Centre TrophyClubman B Champion TrialsMark Chippendale
Neville Crowther TrophyYouth A Class Champion TrialsJoe Faunthorpe
Jack Cleaver TrophyYouth B Class Champion TrialsEdward Earle
C Class TrophyYouth C Class ChampionHarry Hemingway
WA Hart TrophySidecar Trials ChampionNot Awarded
Yorkshire Centre TrophyChampionship EnduroJoe Chambers
Yorkshire Centre TrophyExpert Enduro ChampionChris Rayon
Yorkshire Centre TrophyClubman Enduro ChampionLee Cairns
Yorkshire Centre TrophySprotsman Enduro Champion
Worsnop TrophyMain Road Trials
Stanley Cox SalverAll Rounder Under 21Thomas Housecroft
Cliff Jessop AwardAll Rounder Under 17Keiran Child
Arnold Moore TrophyTrials ClubYeadon Guiseley
Frank Fletcher TrophySpeed Club
H.C. Whittemere TrophyMain Road Trials Club
Jack Wood TrophyFurtherance of AccessBradford DMC
Ron Winterburn TrophyBest Yorkshire Centre Rider in Scottish Six Day TrialDougie Lampkin
Centre Team Champions Trials
TrophyDiscipline
Haggas ShieldOverall WinnerRichmond
R Sadler, J Richardson, J Stones
Ripon Motor Club TrophyBest Expert TeamYeadon Guiseley
D Hemingway, B Hemingway, J Jennings
Silchrome TrophyBest Intermediate TeamYeadon Guiseley
L Haley, D Cockshott, J Stephonson
Green Goddess TrophyBest Novice TeamYeadon Guiseley
J Noble, M Craven, S Jennings
Robert Bland TrophyBest Clubman A TeamHuddersfield Falcons
M Beardsall, I Blackburn, AJackson
A TrophyBest Clubman B TeamHuddersfield Falcons
C Greenwood, I Haigh, W Wood
West Yorkshire Champions
TrophyDisciplineWinner
Halifax ShieldOverall Points Club TrialsYeadon Guiseley
Jefferies ShieldTrials ClubYeadon Guiseley
Ernest Brown TrophyIndividual Points TrialsThomas Housecroft
Tom Ellis TrophyExpert Champion TrialsDan Hemingway
Richardson TrophyIntermediate Champion TrialsThomas Housecroft
Jack Hart TrophyNovice Champion TrialsSam Jennings
WYC TrophyClubman A TrialsNigel Crowther
WYC TrophyClubman B TrialsMark Chippendale
WYC A Class TrophyYouth A Champion TrialsKeiran Child
WYC B Class TrophyYouth B Champion TrialsAaron Carter
Bob Lister TrophyYouth C Class Champion TrialsHarry Hemmingway
Other Centre Awards
TrophyDisciplineName
Tommy Wortley TrophyBest Expert in Centre National TrialsRichard Sadler
Lister TrophyBest Intermediate in Centre National TrialsThomas Housecroft
Wrays TrophyBest Novice in Centre National TrialsT Middleton
Bob Whiteman TrophyBest Centre Club in The National Rally
Rob Fitton TrophyBest Centre Resident Road Racer
Leon Cooper Clubman’s TrophyBest Centre Resident in Clubman Road Racer
JW Edge TrophyAchievements in Road RacingW Swallow